Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2015, sygn. IBPBI/1/415-1513/14/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1513/14/ESZ

Czy mogę zaksięgować wyższy czynsz? Czy mogę zaksięgować opłaty za media, które zostały wystawione na nazwisko Wynajmującego? Czy dotację otrzymaną z Urzędu Pracy należy potraktować jako dochód?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 15 grudnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 18 grudnia 2014 r.), uzupełnionym 17 marca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • możliwości zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej,
  • konieczności uznania otrzymanej dotacji za podlegający opodatkowaniu przychód (dochód) podatkowy

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej oraz konieczności uznania otrzymanej dotacji za podlegający opodatkowaniu przychód (dochód) podatkowy. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 26 lutego 2015 r. Znak: IBPBI/1/415-1513/14/ESZ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 17 marca 2015 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wynajmowała lokal usługowy, w którym zgodnie z zapisem w umowie najmu przeprowadziła remont. W lokalu tym zamierzała prowadzić działalność gastronomiczną. Kiedy zaprzestała dalszego inwestowania w wynajmowany lokal, wynajmujący wypowiedział jej umowę najmu. Zanim jednak do tego doszło Wynajmujący próbował, poprzez wyłączanie prądu, groźby czy niszczenie lokalu, wyłudzić od niej płacenie wyższego czynszu; przestał również po jakimś czasie kwitować odbiór należności za wynajem na drukach KP i przeksięgowywać opłaty za media. Przez pewien czas Wnioskodawczyni płaciła wyższą kwotę opłaty za wynajmowany lokal, jednocześnie oczekując na podpisanie przez wynajmującego, aneksu do umowy najmu oraz pokwitowanie przez niego rachunków. Wynajmujący pomimo wielu wezwań nie uzupełnił braków. Opłaty za media wpłacane były na nazwisko Wynajmującego. Remont lokalu został częściowo sfinansowany z dotacji z Urzędu Pracy. W części G poz. 68 wniosku ORD IN Wnioskodawczyni wskazała również, że posiada oryginalne pokwitowanie zapłaty z jej nazwiskiem. W kamienicy, w której wynajmuje lokal, jako jedyna posiada licznik na gaz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00