Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2015, sygn. IPTPB2/4511-16/15-2/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/4511-16/15-2/PK
Opodatkowanie stypendium pobieranego w Parlamencie Europejskim
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2015 r. (data wpływu 13 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendium pobieranego w Parlamencie Europejskim jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendium pobieranego w Parlamencie Europejskim.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W terminie od dnia 3 listopada 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. Wnioskodawca odbywał staż w Parlamencie Europejskim u Posła do Parlamentu Europejskiego. Staż odbywał się w Brukseli (Belgia). Staż miał na celu zaznajomienie stażysty z Parlamentem Europejskim, jego organami i metodami pracy, a także z pracą posłów do PE, w szczególności Posła podpisującego umowę. Miesięcznie Wnioskodawca otrzymywał stypendium w wysokości 1 483 EURO. Stypendium miało być przeznaczone na zwrot kosztów pobytu poza miejscem stałego zamieszkania (dieta zagraniczna). Świadczą o tym przepisy dotyczące stażystów posłów, które ograniczają kwotę stypendium poniżej podstawowego wynagrodzenia asystenta zatrudnionego w Parlamencie Europejskim na umowę o pracę, tj. art. 5 ust. 5 przepisów dotyczących stażystów posłów do PE, przyjętych przez Prezydium dnia 19 kwietnia 2010 r. Kwota netto przyznanego stażyście stypendium nie może przekraczać podstawowego wynagrodzenia akredytowanego asystenta w 1 grupie zaszeregowania. Gdy staż pełniony jest głównie poza zwykłymi miejscami pracy Parlamentu, a przepisy mające zastosowanie w miejscu pełnienia stażu określają minimalne wynagrodzenie niższe od podstawowego wynagrodzenia netto, kwota netto przyznanego stażyście stypendium nie musi przekraczać podstawowego wynagrodzenia. W załączeniu Wnioskodawca przedstawił umowę o staż, przygotowaną przez służby finansowe Parlamentu Europejskiego Dyrekcja Generalna ds. Finansów, Dyrekcja B Uprawnienia Finansowe i Socjalne Posłów, Dział Pomocy Parlamentarnej dla Posłów i Kosztów Ogólnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right