Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2015, sygn. IPTPP2/4512-45/15-4/AJB, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-45/15-4/AJB

brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki, będącej we współwłasności majątkowej małżeńskiej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2015 r. (data wpływu 23 stycznia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2015 r. (data wpływu 19 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki, będącej we współwłasności majątkowej małżeńskiej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki, będącej we współwłasności majątkowej małżeńskiej.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 marca 2015 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2003 r. Wnioskodawczyni nabyła z mężem nieruchomość niezabudowaną o powierzchni 0,223 ha. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość ta była zakwalifikowana jako działka budowlana (budownictwo jednorodzinne). Wnioskodawczyni wraz z mężem chciała w tej miejscowości w przyszłości wybudować dom. W 2006 r. Zainteresowana z mężem znalazła w tej samej miejscowości większą i położoną dalej od centrum działkę. Z tego powodu w 2006 r. sprzedali tą pierwszą działkę i nabyli tą drugą działkę, o powierzchni 0,4315 ha. Ta druga działka była w planie zagospodarowania przestrzennego określona pierwotnie jako cyt.: zabudowa usługowa komercyjna i przemysłowa. W okolicy tej działki powstało wówczas kilka domów, więc Wnioskodawczyni wraz z mężem byli przekonani, że również ich działka z czasem zostanie przekwalifikowana. W 2008 r. Gmina w planie zagospodarowania przestrzennego teren, na którym leży ww. działka przekwalifikowała na cyt.: zabudowa usługowa komercyjna i przemysłowa z funkcją zabudowy jednorodzinnej dla właściciela. Pierwotnie, jak już Wnioskodawczyni, zaznaczyła planowała zbudować na tej drugiej działce dom. Jednak pomimo zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na umożliwiający budownictwo mieszkaniowe, w okolicy zaczęły powstawać kolejne firmy (w 2014 r. na przeciwko ww. działki powstała firma zajmująca się wymianą i wulkanizacją opon). Z tego względu oraz z powodu braku środków finansowych Wnioskodawczyni wraz z mężem postanowiła zrezygnować z budowy domu. W związku z powyższym obecnie chcą sprzedać tą działkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00