Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2015, sygn. ILPP2/4512-1-778/15-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-778/15-2/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 14 października 2015 r. (data wpływu 16 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od dnia 08.01.2003 r. jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 21.06.2006 r. na podstawie aktu notarialnego nabył wraz ze współmałżonkiem do współwłasności majątkowej dwa budynki mieszkalne, natomiast w dniu 07.07.2006 r, prawo wieczystego użytkowania czterech działek gruntu, na których posadowione są wyżej wymienione budynki mieszkalne. Przy nabyciu przedmiotowych budynków mieszkalnych nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Po zakupie, w przedmiotowych budynkach mieszkalnych Zainteresowany przeprowadził prace remontowo-budowlane, których celem było przystosowanie tych budynków dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, której przedmiotem był wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi. W wyniku przeprowadzonej inwestycji powstał obiekt z 8 lokalami na wynajem w celach mieszkalnych oraz 4 lokalami na wynajem w celach użytkowych. Zainteresowany nadmienił, że w toku przeprowadzonej inwestycji ponosił stosowne nakłady i korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Po przystosowaniu budynków dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, przyjął je na stan ewidencji środków trwałych w dniu 31.07.2008 r. i w tym też dniu rozpoczął ich użytkowanie. Wnioskodawca wskazał, że wartość poniesionych wydatków na ulepszenie, w stosunku do których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przekroczyła 30% wartości początkowej tego obiektu. W okresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej 8 lokali było przedmiotem najmu w celach mieszkalnych, natomiast 4 lokale w celach użytkowych. Obecnie Zainteresowany z małżonkiem podjęli decyzję, o sprzedaży odrębnie poszczególnych lokali i prawa wieczystego użytkowania gruntu. W związku z podjętą decyzją o sprzedaży poszczególnych lokali, powstały wątpliwości na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług w kwestii prawidłowego opodatkowania podatkiem VAT dostawy poszczególnych lokali i prawa wieczystego użytkowania gruntu lub też zastosowania przy ich dostawie zwolnienia od opodatkowania. Zainteresowany wskazał, że od dnia nabycia przedmiotowej nieruchomości minął okres 5 lat. Powstały wątpliwości, które związane są z definicją pierwszego zasiedlenia o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku VAT. Definicja ta była przedmiotem wielu rozstrzygnięć przez sądy administracyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00