Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2015, sygn. ILPB4/4510-1-478/15-4/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4510-1-478/15-4/MC
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła należności za usługi badania i rozwoju.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2015 r. (data wpływu 10 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła należności za usługi badania i rozwoju:
- jest nieprawidłowe w części dotyczącej braku wystąpienia ograniczonego obowiązku podatkowego kontrahenta oraz wyłączenia z opodatkowania usługi doradztwa (pkt 3 stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego),
- jest prawidłowe w pozostałej części.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2015 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 8 grudnia 2015 r. (data wpływu 11 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła należności za usługi badania i rozwoju.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
A Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskująca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dystrybucji pasz i koncentratów dla zwierząt hodowlanych. Swoje produkty Spółka dostarcza bezpośrednio do hodowców oraz za pośrednictwem sieci dealerów.
W celu utrzymania konkurencyjnej pozycji oraz ciągłego ulepszania swoich wyrobów oraz procesu ich produkcji, konieczne jest prowadzenie badań i doświadczeń nad produktami dostarczanymi przez Spółkę. Z uwagi na często bardzo wysokie koszty tego rodzaju działalności (działalność w zakresie badań i rozwoju R&D) Wnioskująca nie jest w stanie prowadzić jej całkowicie samodzielnie, dlatego też korzysta w tym zakresie ze wsparcia podmiotu trzeciego, specjalizującego się w tego rodzaju działalności jest to powiązany ze Spółką podmiot z siedzibą w Holandii (dalej: Kontrahent).