Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2015, sygn. ILPP5/4512-1-252/15-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-252/15-2/PG
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w celu realizacji projektu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Politechniki przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2015 r. (data wpływu 26 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w celu realizacji projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w celu realizacji projektu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Politechnika (dalej jako Politechnika lub Wnioskodawca) uczestniczy w realizacji projektu E (), będącego częścią EEN. Projekt jest kontynuacją realizowanego w latach 2008-2014 projektu Services (), będącego przedmiotem zapytania interpretacyjnego (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 marca 2014 r. nr ()).
Wnioskodawca zauważa, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej jako uPoSW), podstawowym przedmiotem działalności Uczelni Wyższej jest kształcenie i wychowywanie studentów, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, kształcenie i promowanie kadr naukowych, upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy, działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych. Tak więc podstawowa działalność Politechniki to usługi edukacyjne nieobjęte ustawą o VAT (statutowe) lub zwolnione z VAT, usługi badawcze finansowane ze środków budżetowych służące rozwojowi nauki nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi opodatkowane wg podstawowej stawki VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right