Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2015, sygn. ILPP1/4512-1-733/15-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-733/15-2/AP
Jakie konsekwencje w podatku od towarów i usług VAT spowoduje przeniesienie lokalu użytkowego z ewidencji firmy i wynajmowanego w prowadzonej działalności gospodarczej, do ewidencji wynajmu poza działalnością gospodarczą?
Na podstawie art. 14b § l i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2015 r. (data wpływu 5 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wycofania z majątku przedsiębiorstwa lokalu użytkowego i przekazania go do majątku prywatnego w celu świadczenia usług wynajmu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wycofania z majątku przedsiębiorstwa lokalu użytkowego i przekazania go do majątku prywatnego w celu świadczenia usług wynajmu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 11 czerwca 2012 r. (), w zakresie sprzedaży detalicznej kwiatów i zniczy. Obecnie Wnioskodawca dochody rozlicza na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Przed rozpoczęciem działalności w październiku 2011 r., na podstawie aktu notarialnego, bez faktury VAT Wnioskodawca zakupił lokal mieszkalny wraz z udziałem we wspólnych częściach budynku w prawie użytkowania wieczystego gruntu. W lokalu tym, po uzyskaniu pozwolenia Wnioskodawca wykonał roboty budowlane zmieniające sposób użytkowania. Lokal mieszkalny został przekwalifikowany na lokal usługowy (kwiaciarnię), w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Z dniem rozpoczęcia działalności lokal ten (już jako lokal użytkowy) został wprowadzony do działalności gospodarczej oraz wpisany do wykazu środków trwałych. Wnioskodawca wybrał formę opodatkowania dochodów - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wartość lokalu została przyjęta wg ceny zakupu z aktu notarialnego, bez powiększenia o prace budowlane (Wnioskodawca nie zbierał faktur, wydatki były poniesione przed rozpoczęciem działalności). Od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia podmiotowego od VAT. W roku 2013 po przekroczeniu obrotu 150 000 zł od 13 czerwca 2013 r. Wnioskodawca stał się czynnym podatnikiem podatku VAT. Od stycznia 2014 r. Wnioskodawca zmienił formę opodatkowania wybrał zasady ogólne i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Lokal został przeniesiony z wykazu środków trwałych do ewidencji środków trwałych, a amortyzację zalicza się w koszty. Od maja 2015 r. Wnioskodawca nie prowadzi sprzedaży w tym lokalu, tylko jako handel obwoźny, a lokal został wynajęty osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (kwiaciarnię). Wnioskodawca dokonał zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzając zakres działalności o wynajem nieruchomości, za który wystawia fakturę VAT ze stawką podatku 23%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right