Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2015, sygn. ILPB2/4515-1-37/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4515-1-37/15-2/MK

Nabycie spadku z USA.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2015 r. (data wpływu 25 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego jest:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem faktycznego otrzymania środków pieniężnych i rzeczy,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest obywatelem Republiki Federalnej Niemiec i nie posiada obywatelstwa polskiego. Jest mężem M.O., która posiada polskie obywatelstwo i wraz z nią na stałe przebywa w A., mając zamiar stałego zamieszkiwania w tym miejscu. Wnioskodawca nie posiada jednak numeru PESEL, nie jest również zameldowany na stałe w Polsce.

Dnia 11 maja 2014 r. w USA, zmarła siostra Wnioskodawcy. Posiadała ona aktywa na B., m.in. były to nieruchomości, rzeczy ruchome, w tym wyposażenie mieszkania (meble, drobne AGD, obrazy, ozdoby, porcelana), środki pieniężne na rachunkach bankowych, samochód osobowy, rzeczy osobiste.

Siostra Wnioskodawcy pozostawiła testament, w którym wskazała Wnioskodawcę i jego żonę jedynymi spadkobiercami swojego majątku. Obok testamentu dokonała określonych rozporządzeń majątkiem na rzecz osób innych niż Wnioskodawca i jego żona, jednak te rozporządzenia z mocy prawa są wyjęte z postępowania spadkowego (probacyjnego) i przypadną bezpośrednio wskazanym beneficjentom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00