Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2015, sygn. ILPB1/4511-1-277/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-277/15-2/AG
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2015 r. (data wpływu 23 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca będący osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Wnioskodawca), jest wspólnikiem w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka zależna) posiadającym mniej niż 50% udziałów w kapitale Spółki zależnej. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa.
Pozostałymi wspólnikami Spółki zależnej będą podmioty (osoby fizyczne lub osoby prawne) podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Wspólnicy).
Planowane jest, że wspólnikiem Spółki zależnej zostanie w przyszłości spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka kapitałowa).
Spółka kapitałowa zostanie wspólnikiem Spółki zależnej w wyniku otrzymania aportem udziałów w Spółce zależnej, która to transakcja będzie polegała na tym, że Spółka kapitałowa nabędzie od wspólników Spółki zależnej (tj. od Wnioskodawcy i Wspólników) udziały posiadane przez nich w Spółce zależnej, natomiast Wnioskodawca i Wspólnicy otrzymają w zamian nowe udziały Spółki kapitałowej, wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki kapitałowej (przy czym Wnioskodawca i Wspólnicy nie otrzymają od Spółki kapitałowej żadnej, w tym częściowej, zapłaty w gotówce). W wyniku opisanej transakcji, Spółka kapitałowa uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right