Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2015, sygn. ILPP4/4512-1-199/15-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-199/15-2/EWW
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa Wnioskodawcy do sprzedaży towarów (quadów) na rynku krajowym z wykorzystaniem procedury VAT-marża.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2015 r. (data wpływu 10 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa Wnioskodawcy do sprzedaży towarów (quadów) na rynku krajowym z wykorzystaniem procedury VAT-marża jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa Wnioskodawcy do sprzedaży towarów (quadów) na rynku krajowym z wykorzystaniem procedury VAT-marża.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży na rynku wtórnym pojazdów typu quad. Quady są kupowane za granicą z zamiarem dalszej odsprzedaży. Nabyte quady są rejestrowane w Polsce przez Wnioskodawcę i sprzedawane odbiorcom na terytorium Polski. Quady klasyfikowane będą pod kodem CN 8703. Będą to pojazdy o mocy silnika przekraczającej 7,2 kilowata oraz pojemności skokowej silnika przekraczającej 48 cm3. Nie wszystkie qaudy wyposażone są w liczniki przejechanych kilometrów. Quady kupowane są w szczególności od podatnika podatku od wartości dodanej z siedzibą na Litwie (spółki działającej w formie spółki UAB odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Ich dostawa potwierdzona jest fakturą VAT-marża (invoice margin), na której sprzedawca nie wskazuje podatku VAT należnego w związku z ich sprzedażą. W treści faktury zamieszczona jest adnotacja informująca, że przedmiotem dostawy są towary używane. Zazwyczaj quady, które mają być w Polsce odsprzedawane przez Wnioskodawcę, pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i zostały na którymś z poprzednich etapów obrotu zaimportowane na rynek wewnątrzwspólnotowy. Wnioskodawca nie weryfikuje, czy to jego bezpośredni dostawca, tj. spółka na Litwie, czy dostawca tej spółki albo inny podmiot na wcześniejszym etapie obrotu dokonał importu na rynek wewnątrzwspólnotowy. Nabywane quady są towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT i jednocześnie nie spełniającymi definicji nowego środka transportu, o którym mowa w art. 2 ust. 10 lit. a ustawy. Wnioskodawca rozważa sprzedaż quadów nabywanych w opisany powyżej sposób w procedurze VAT-marża.