Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2015, sygn. ILPP1/4512-1-135/15-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-135/15-2/NS

Brak zwolnienia od podatku dla świadczonej usługi szkoleniowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2015 r. (data wpływu 27 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonej usługi szkoleniowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonej usługi szkoleniowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza podjąć się świadczenia usług szkoleniowych.

Zainteresowany od dłuższego czasu prowadzi działalność doradczą w zakresie optymalizacji procesu produkcji. W oparciu o unikalne doświadczenie przygotował program szkolenia obejmujący zagadnienia skierowane do kierowników produkcji oraz właścicieli i dyrektorów zakładów produkcyjnych, a mające na celu podwyższenie kwalifikacji zawodowych. Po każdym szkoleniu zostanie przeprowadzony stosowny egzamin sprawdzający wiedzę kursantów, a wynik egzaminu zostanie odzwierciedlony w stosownym certyfikacie.

Szkolenie swoim zakresem obejmie m.in.:

  • optymalizację struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa,
  • podniesienie efektywności operacyjnej,
  • a w jej ramach poprzez przyjęcie odpowiedniej metodyki planowania produkcji i wypełnienie mocy produkcyjnych, oraz poprzez umiejętne kształtowanie systemu wynagrodzeń i podniesienie motywacji pracowników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00