Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2015, sygn. ILPP1/4512-1-167/15-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-167/15-2/NS
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług forfaitingu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2015 r. (data wpływu 6 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług forfaitingu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług forfaitingu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy oraz zamierza w przyszłości świadczyć na rzecz swoich klientów usługę forfaitingu, polegającą na tym, że na podstawie zlecenia wykonania forfaitingu oraz umowy przelewu wierzytelności, Bank realizuje transakcję skupu bez regresu wierzytelności eksportowych zabezpieczonych:
- akredytywą otwartą na rzecz klienta banku, a ryzyko banku otwierającego jest zaakceptowane przez Spółkę (w tym przypadku podpisywane jest zlecenie wykonania forfaitingu oraz umowa przelewu wierzytelności z tytułu akredytywy),
- wekslem poręczonym przez bank, którego ryzyko zostało zaakceptowane przez Spółkę, wystawionym na rzecz klienta (w tym przypadku podpisywane jest zlecenie wykonania forfaitingu, zaś klient indosuje weksel na bank).
Świadczona przez Spółkę usługa, czyli skup bez regresu wierzytelności eksportowych, polega na wykupieniu przez Bank wierzytelności przed terminem ich płatności przez dłużnika, po potrąceniu odsetek dyskontowych. Wierzytelności skupowane są więc po cenie równej ich wartości nominalnej, od której potrącane są odsetki dyskontowe stanowiące wynagrodzenie Banku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right