Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2015, sygn. ILPP1/4512-1-92/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-92/15-2/MK

Stawka podatku VAT na usługę przeglądu instalacji gazowej oraz stawka podatku VAT na usługę doszczelniania instalacji gazowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2015 r. (data wpływu 13 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jest:

  • nieprawidłowe - dla usług przeglądu instalacji gazowej,
  • prawidłowe - dla usług usuwania nieszczelności w instalacji gazowej.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usług przeglądu instalacji gazowej oraz usuwania nieszczelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tzn. - przeglądu technicznego instalacji gazu w budynkach mieszkalnych. Proponowana przez konkurencję stawka VAT to 23%, Wnioskodawca uważa, że właściwa stawka VAT to 8% dlatego, że jest to czynność związana z konserwacją, w dalszym postępowaniu po wykryciu nieszczelności i wskazaniu tych miejsc dokonuje się doszczelnienia (dwie czynności ściśle związane ze sobą). Zasadniczą sprzedażą w tym przypadku jest usługa bez sprzedaży towaru. Jak również są to roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont. W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z kompleksowym świadczeniem usług, gdyż to usługa, a nie sprzedaż materiałów ma charakter dominujący. W ocenie Wnioskodawcy, jest to usługa budowlana złożona z dwóch części i świadczenie tej usługi nie powinno być sztucznie dzielone. Przeciwko sztucznemu dzieleniu usługi opodatkowanej VAT wypowiedział się również Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w swych orzeczeniach podkreślał, że jeśli dwa lub więcej świadczenia są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00