Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2015, sygn. ILPB2/415-1269/14-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1269/14-2/JK

Opodatkowanie ratalnego wynagrodzenia otrzymanego z tytułu przeniesienia prawa własności udziałów na Spółkę w celu ich umorzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2014 r. (data wpływu 24 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni posiadała udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W trakcie funkcjonowania Spółki pomiędzy Zainteresowaną, a pozostałymi wspólnikami pojawiły się istotne różnice co do celów i strategii funkcjonowania Spółki w przyszłości.

Mając powyższe na uwadze, między Wnioskodawczynią, a Spółką doszło do podjęcia negocjacji dotyczących dalszych relacji między wspólnikami oraz ich wpływem na interesy Spółki.

W ich wyniku uznano, że rozwiązaniem najkorzystniejszym dla Spółki będzie wyjście Wnioskodawczyni ze Spółki poprzez dobrowolne umorzenie Jej udziałów.

W związku z powyższym w dniu 7 listopada 2014 r. między Zainteresowaną i Spółką została zawarta w formie aktu notarialnego umowa odpłatnego przeniesienia własności udziałów na Spółkę w celu ich umorzenia.

Umowa przewiduje wprost, że przeniesienie własności udziałów następuje w celu ich umorzenia, przez co Spółka została zobowiązana do podjęcia dalszych czynności zmierzających do unicestwienia praw udziałowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00