Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2015, sygn. ILPB1/4511-1-57/15-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-57/15-2/TW

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2015 r. (data wpływu 16 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1994 r. Wnioskodawca zakupił ze wspólnikami do majątku dwuosobowej spółki cywilnej, wieczystą dzierżawę nieruchomości we W.. Każdy ze wspólników stał się współwłaścicielem w 1/2 udziałów w zakupionej nieruchomości. W 2000 r. współwłaściciele wykupili nieruchomość na współwłasność. Spółkę cywilną współwłaściciele zlikwidowali w 2000 r. W 2007 r. współwłaściciele postanowili przygotować nieruchomość do działalności deweloperskiej. Współwłaściciele upoważnili biuro projektowe do dokonania podziału nieruchomości na 12 działek i uzyskania pozwoleń na budowę 12-tu domów jednorodzinnych. Na skutek spadku koniunktury na działalność deweloperską w 2008 r. współwłaściciele zrezygnowali z zamiaru prowadzenia takiej działalności. Umowa z biurem projektowym była wiążąca, procedury uzyskania pozwoleń na budowę trwały. Zakończyły się wydaniem 12-tu pozwoleń na budowę w kolejnych dwóch latach. W dniu 24 kwietnia 2014 r. drugi ze współwłaścicieli sprzedał swój udział wynoszący ½ osobie, która postanowiła prowadzić na tej nieruchomości działalność deweloperską. Działalność ma polegać na budowie i sprzedaży budowy domów w różnym stadium zaawansowania. Wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i takowej prowadzić nie zamierza. Nie ma wpływu na zamiary drugiego współwłaściciela. Zainteresowany nie będzie uczestniczył w tej działalności, nie będzie ponosił kosztów, ani korzystał z przychodów z tej działalności. Po sprzedaży budowy domu, Wnioskodawcy zostanie wypłacona część przypadająca na 50% wartości gruntu. Będzie to przychód ze sprzedaży nieruchomości w postaci udziału w gruncie pod rozpoczętą budową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00