Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2015, sygn. ILPB1/4511-1-55/15-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-55/15-2/AP

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych konfiskaty zastawionej rzeczy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2015 r. (data wpływu 15 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych konfiskaty zastawionej rzeczy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych konfiskaty zastawionej rzeczy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: Wnioskodawca), której główny przedmiot to Pozostałe formy udzielania kredytów (64.92.Z. PKD).

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela oprocentowanych pożyczek innym podmiotom, w szczególności osobom fizycznym (dalej: Pożyczkobiorcy). W celu zabezpieczenia terminowego zwrotu pożyczki Wnioskodawca przyjmuje od Pożyczkobiorców zastawione rzeczy (przedmiot zastawu jest przewłaszczany na Wnioskodawcę), (dalej: umowa pożyczki).

W trakcie realizacji ww. umów pożyczek niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których to oświadczenie woli składane przez Pożyczkobiorcę w zakresie prawa własności zastawionych (przewłaszczonych) rzeczy jest fałszywe. Celem Pożyczkobiorcy najprawdopodobniej jest wyłudzenie kwoty pożyczki oraz wyzbycie się rzeczy pochodzącej z przestępstwa bądź wykroczenia. Wnioskodawca dowiaduje się o potencjalnym wyłudzeniu, gdy odpowiednie organy władzy publicznej konfiskują rzeczy będące w jego posiadaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00