Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2015, sygn. ILPB1/415-1379/14-3/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1379/14-3/IM

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie stawki amortyzacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2014 r. (data wpływu 8 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stawki amortyzacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stawki amortyzacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Małżeństwo na prawach wspólności ustawowej, nabyło w dniu 10 września 2002 r. nieruchomość - 4-kondygnacyjny budynek niemieszkalny z 3 ćw. XIX w. wraz z położonym na tej działce garażem 5-boksowym zbudowanym ok. 100 lat później. Nieruchomość ta została wprowadzona do majątku Spółki pod nazwą A. Spółka jawna w dniu 9 lutego 2007 r. i amortyzowana na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w dalszej części wniosku: updof) wg indywidualnej stawki amortyzacyjnej 2,5%. Właściciele Spółki przyznali bowiem, że indywidualna stawka amortyzacyjna pozwala bardziej elastycznie kształtować wysokość odpisów amortyzacyjnych i właśnie po to ją zastosowali, aby móc dostosowywać wysokość odpisów do bieżącej sytuacji Spółki. Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust. 1 pkt 4 updof podatnik (...) może indywidualne ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż (...) dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5% - 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00