Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2015, sygn. ILPB1/415-1299/14-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1299/14-2/IM
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2014 r. (data wpływu 20 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej Spółka), w której oprócz Wnioskodawcy, wspólnikami są: inna osoba fizyczna także będąca komandytariuszem (dalej dla odróżnienia od Wnioskodawcy określana mianem Drugiego komandytariusza) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca status komplementariusza (dalej Komplementariusz).
Umowa spółki w jej obecnym brzmieniu określa udział kapitałowy każdego z trójki wspólników w wartości odpowiadającej wartości rzeczywiście wniesionych przez nich wkładów i nie zawiera odmiennych ustaleń w zakresie ustalenia wartości udziału kapitałowego w razie wystąpienia wspólnika ze Spółki. Spółka została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS, posiada podmiotowość prawną.
W tym miejscu należy wskazać, że w spółce komandytowej funkcjonuje pojęcie udziału kapitałowego, jako udziału wspólnika w majątku spółki, który co do zasady jest równy wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, ale umowa spółki może to zupełnie dowolnie określać. Zatem można w umowie spółki określić udziały kapitałowe wspólników niezależnie od wartości ich wkładów na rzecz spółki. W przypadku likwidacji Spółki podział majątku Spółki następowałby proporcjonalnie do posiadanych udziałów kapitałowych.