Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2015, sygn. ILPP5/443-287/14-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-287/14-2/PG

Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2014 r. (data wpływu 11 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 1997 r. Wnioskodawczyni zakupiła na współwłasność z P. (w 1997 r. partnerem, w 1998 r. mężem) nieruchomość gruntowną, rolną położoną w miejscowości K., w Gminie C. o powierzchni 1,7593 ha, opisaną w KW. Zainteresowana planowała budowę domu jednorodzinnego dla siebie i szukała działki pod budowę. Przy okazji przeszukiwania ogłoszeń pojawiła się oferta sprzedaży wspomnianej wyżej nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie. Okazało się, że rolnik, który zamierzał sprzedać ten grunt potrzebował bardzo pilnie gotówki z uwagi na problemy finansowe (długi). Cena tej nieruchomości stanowiła równowartość średniej działki budowlanej a więc była dla Wnioskodawczyni dość atrakcyjna. Zainteresowana sprawdziła w Urzędzie Gminy czy na tym gruncie będzie istniała możliwość budowy domu. Klasa gruntów tej ziemi to IV i V. Wnioskodawczyni postanowiła dokonać zakupu z uwagi na dość niską cenę z myślą, że w niedalekiej przyszłości wybuduje na niej dom jednorodzinny. W konsekwencji została kupiona działka budowlana w innym miejscu, ale na terenach niezalewowych, gdyż w roku zakupu miała miejsce powódź i wszystkie drogi dojazdowe do K. były zalane. Ziemię rolną w K. Wnioskodawczyni wraz z mężem przekształciła na działki budowlane. W 2006 r. sprzedali oni 5 działek a całą kwotę ze sprzedaży przeznaczyli na budowę ich domu jednorodzinnego w S. Kolejna 1 działka została sprzedana w 2010 r. a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyli na urządzenie ogrodu (kostka brukowa i zieleń). Do żadnej ze sprzedanych działek nie były prowadzone działania marketingowe w kierunku ich sprzedaży. Informacje o sprzedaży rozchodziły się pocztą pantoflową, jeden kupiec drugiemu. Nie były ponoszone nakłady w celu przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Nie były czerpane również żadne zyski z tytułu udostępniania działek innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy użyczenia. Pozostało im jeszcze 7 działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00