Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2015, sygn. ITPP2/4512-922/15/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-922/15/AJ

Opodatkowanie zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2015 r. (data wpływu 24 września 2015 r.), uzupełnionym w dniach 19 października i 17 listopada 2015 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

- braku opodatkowania dostawy budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - jest nieprawidłowe,
- zwolnienia od podatku dostawy budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2015 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniach 19 października i 17 listopada 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu oraz zwolnienia od podatku dostawy budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie działalności prawniczej (PKD 69.10.Z). Jest czynnym podatnikiem podatku od towaró1)w i usług. Dotychczas nie prowadził Pan i poza opisanym poniżej zdarzeniem nie ma zamiaru prowadzić działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży bądź pośrednictwie w sprzedaży nieruchomości lub praw do nich.

Jest Pan w trakcie procesu nabywania w drodze licytacji komorniczej prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w mieście T. złożył Pan najwyższą ofertę, jednakże nie uregulował jeszcze ceny zakupu. Nieruchomość ta jest zabudowana, wzniesiony na niej budynek służy obecnemu użytkownikowi wieczystemu do zaspokajania jego potrzeb mieszkaniowych, jak również do prowadzenia przez podmioty trzecie działalności gospodarczej. Budynek ten został wzniesiony pod koniec lat 90-tych XX wieku, składa się z dwóch części, tj. starszej i nowszej, stanowi jednak jedną nierozłączną bryłę. W dacie zakupu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przez dłużnika zgodnie z jego oświadczeniem jej wartość nie była powiększona o podatek od towarów i usług, gdyż ten nie prowadził jeszcze wówczas działalności gospodarczej nie był podatnikiem podatku od towarów i usług. Według oświadczenia dłużnika, ostatnie ulepszenia na nieruchomości wykonywane były w 2005 r. Zgodnie z jego oświadczeniem, ponoszone przez niego nakłady na nieruchomość zostały przez niego uwzględnione przy rozliczeniach podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości w drodze przetargu komorniczego jest zgodnie z interpretacją podatkową z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. akt ITPP2/443-606/11/AF, wydaną na wniosek komornika sądowego zwolniona od podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00