Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2015, sygn. ITPB1/4511-416/15/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-416/15/WM

Czy nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę jego małżonce, z którą pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, a następnie zakończenie działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę, przy jednoczesnym rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonkę Wnioskodawcy w tożsamym zakresie jak Wnioskodawca, spowodowało konieczność zapłaty po stronie Wnioskodawcy podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2015 r. (data wpływu 4 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w okresie od dnia 15 listopada 1990 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. prowadził działalność gospodarczą. Przeważającym rodzajem działalności gospodarczej było przygotowywanie i podawanie napojów (lokal gastronomiczny). W dniu 17 grudnia 2014 r. małżonka Wnioskodawcy zarejestrowała działalność gospodarczą mającą na celu kontynuację działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę i jest czynnym podatnikiem VAT.

Na podstawie protokołu z dnia 30 grudnia 2014 r. spisanego w obecności notariusza, Wnioskodawca przekazał nieodpłatnie małżonce przedsiębiorstwo do dalszego prowadzenia. Zgodnie z powyższym protokołem, przedmiotem przekazania było przedsiębiorstwo stanowiące całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. W niniejszym protokole wskazano, iż przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, zaś jego przekazanie nie miało na celu przeniesienie własności, a jedynie prowadzenie działalności przez drugiego z małżonków. Przekazaniu podlegały wszystkie składniki wchodzące w skład firmy Wnioskodawcy tj. nieruchomość będąca majątkiem wspólnym małżonków (korzystanie z niej) środki trwałe, wyposażenie, materiały, środki pieniężne na rachunku bankowym i gotówka w kasie, licencje, zobowiązania, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo zostało przekazane wraz z zatrudnionymi w nim pracownikami. Zgodnie z załącznikiem do protokołu przekazania przedsiębiorstwa, przekazane zostały następujące składniki wchodzące w skład przedsiębiorstwa:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00