Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2015, sygn. ITPB2/4511-871/15/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-871/15/TJ

Skutki podatkowe otrzymania wpłat od wspólnika cichego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2015 r. (data wpływu 15 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wpłat od wspólnika cichego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wpłat od wspólnika cichego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca osoba fizyczna, przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której prowadzony jest serwis internetowy, zawarł umowę niebędącą umową spółki cywilnej ani żadnej innej spółki w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, z inna osobą, zwaną dalej wspólnikiem cichym. Treść umowy zobowiązuje przedsiębiorcę do wypłaceni 50% zysku uzyskanego z działalności w zamian za wpłacenie przez wspólnika cichego 20 000 zł oraz comiesięczne wpłaty po 1000 zł na rachunek bankowy serwisu internetowego. Wpłacona kwota może być wydatkowana jedynie na cele rozwoju i działalności ww. jednoosobowej działalności gospodarczej. Wspólnik cichy ma wgląd do dokumentów formy, jak również może wprowadzać zmiany w serwisie internetowym za zgodą przedsiębiorcy. Zrzeka się również wszelkich praw autorskich do wykonanej pracy przy serwisie. Przedsiębiorca i wspólnik cichy nie będą związani żadną umową cywilnoprawną np. umową zlecenie. Przedsiębiorca prowadzi jedynie przedsiębiorstwo (we własnym imieniu i na własny rachunek), jest odpowiedzialny za zobowiązania wobec osób trzecich i tylko on jest podmiotem majątku przedsiębiorstwa. Oznacza to, że wspólnik cichy nie ma uprawnień do prowadzenia spraw spółki ani do jej reprezentowania, ale też nie odpowiada za zobowiązania przedsiębiorcy i może dla kontrahentów przedsiębiorcy pozostawać anonimowy. Jest też zwolniony z odpowiedzialności osobistej wobec wierzycieli spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00