Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2015, sygn. ITPB2/4511-789/15/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-789/15/TJ

Skutki podatkowe uznania za nieważną umowy o przejęcie długu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2015 r. (data wpływu 4 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uznania za nieważną umowy o przejęcie długu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uznania za nieważną umowy o przejęcie długu.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, w dniu 7 listopada 2014 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podpisał z osobą trzecią umowę przejęcia długu wynikającego z umowy pożyczki oraz zobowiązania z tytułu zapłaty reszty ceny sprzedaży zakupionej przez Wnioskodawcę nieruchomości. W dniu tym wspólnicy spółki z o.o. będącej wierzycielem Wnioskodawcy i jednocześnie Prezesem Zarządu której jest Wnioskodawca podjęli uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na przejęcie długu Wnioskodawcy w stosunku do spółki przez osobę trzecią. Następnie, Wnioskodawca działając jako Prezes Zarządu spółki wierzyciela złożył oświadczenie o wyrażeniu zgody przez wierzyciela na zawarcie umowy przejęcia długu w wyniku czego zawarta została umowa przejęcia długu. Na skutek zbadania okoliczności faktycznych i podstawy prawnej podpisanej umowy o przejęcie długu okazało się, że umowa ta jest nieważna, nie wywołała skutku w postaci przejęcia długu, co jest okolicznością bezsporną. Wnioskodawca podkreśla, że podmiot trzeci, który miał przejąć Jego dług, nie dokonał spłaty tych zobowiązań na rzecz wierzyciela. Z uwagi na nieważność wskazanej umowy sam dokonał już całkowitej spłaty zobowiązań wobec wierzyciela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00