Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2015, sygn. ITPB3/4510-436/15/MKo, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-436/15/MKo

Czy koszty, takie jak koszty doradztwa prawnego, koszty doradztwa finansowego i inne koszty wskazywane powyżej, związane z pozyskaniem inwestora, które miały charakter fakultatywny (a więc które nie były obligatoryjne jak np. opłaty sądowe, opłaty notarialne) i wiązały się z korzyściami dla Spółki, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2015 r. (data wpływu 25 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z pozyskaniem inwestora jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z pozyskaniem inwestora.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący spółką akcyjną (dalej również: Spółka), poniósł/ponosi w związku z aktywnym poszukiwaniem nowego inwestora, którego efektem będzie zmiana akcjonariuszy posiadających pakiet akcji wydatki związane z zakupem usług prawnych, doradczych i analiz, również w ramach tzw. badania due diligence.

Dla Spółki główną korzyścią sprzedaży wskazywanego pakietu akcji przez akcjonariuszy jest osiągnięcie pozytywnych skutków ekonomicznych i finansowych związanych ze zmianą struktury właścicielskiej i sposobu zarządzania Spółką. W wyniku zmiany struktury właścicielskiej Spółka będzie miała możliwość wdrożenia długoterminowych planów strategicznych w tym np. ekspansji krajowej i zagranicznej, których realizacją nie byli zainteresowani dotychczasowi inwestorzy skupieni na krótkoterminowym zwrocie z inwestycji. Rozwój Spółki wpłynie bezpośrednio na wzrost jej obrotów i zysków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00