Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2015, sygn. ITPP1/4512-840/15/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-840/15/KM

opodatkowania czynności nabycia wierzytelności i darowizny tej wierzytelności rodzicom

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2015 r. (data wpływu 27 sierpnia 2015 r.) uzupełnionym w dniu 2 listopada 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności i darowizny tej wierzytelności rodzicom jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 2 listopada 2015 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności i darowizny tej wierzytelności rodzicom.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan usługową działalność gospodarczą jako przedsiębiorca, osoba fizyczna, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej. W zakresie Pana działalności nie mieści się obrót wierzytelnościami. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Na potrzeby osobiste kupił Pan, na podstawie umowy sprzedaży wierzytelność od sprzedawcy, który nabył do niej prawo z tytułu sprzedaży własnych wyrobów i usług. W przyszłości zamierza Pan zbyć tę wierzytelność w wyniku umowy sprzedaży lub poprzez ustanowioną darowiznę na rzecz rodziców. Dodano, że wierzytelność została nabyta we własnym imieniu, na własny rachunek i na własne ryzyko, została nabyta w wysokości nominalnej powiększonej o koszty procesu orzeczone nakazem zapłaty. Wierzyciel odstąpił od naliczania odsetek oraz innych kosztów towarzyszących. Cena sprzedaży wierzytelności odzwierciedla rzeczywistą ekonomiczną wartość. W związku z zakupem wierzytelności nie otrzymał Pan od zbywcy wynagrodzenia. Uważa Pan, że wierzytelność nie jest wierzytelnością trudną, jeżeli chodzi o jej wyegzekwowanie. Pomiędzy sprzedającym wierzytelność a Panem nie istnieją stałe i ciągłe powiązania prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00