Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2015, sygn. ITPB3/4510-45/15-4/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-45/15-4/KK

Czy Spółka powinna dokonać korekty ujęcia w kosztach podatkowych wyżej opisanych opłat wstępnych i zaliczyć je jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów z działalności Spółki, w momencie ich poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2015 r. (data wpływu 2 lutego 2014 r.), uzupełnionym w dniu 17 marca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów opłat wstępnych związanych z zawartymi umowami leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 17 marca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów opłat wstępnych związanych z zawartymi umowami leasingu.

We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się głównie wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. W latach 2009-2012 Spółka zawarła umowy leasingu nieruchomości. Przedmiotem umów jest przekazanie przez finansującego (leasingodawcę) prawa do używania nieruchomości przez Spółkę, w zamian za umówione opłaty leasingowe. Nieruchomości stanowiące przedmioty leasingu są wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Według przyjętych zasad rachunkowości umowy te rozpoznane były jako leasing finansowy tzn. przedmiot umowy jest traktowany jako środek trwały, od którego dokonywane są odpisy amortyzacyjne, natomiast dla celów podatku dochodowego od osób prawnych umowy te rozpoznawane są jako leasing operacyjny. W każdej z umów, wartość przedmiotu leasingu jest podatkowo amortyzowana przez finansującego. Umowy spełniają warunki określone w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych tj.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00