Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2015, sygn. ITPP1/4512-769/15/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-769/15/IK
Brak uznania Spółki za podatnika VAT oraz czynności wykonywanych przez Spółkę w ramach struktury cash poolingu za świadczenie usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z 24 lipca 2015 r. (data wpływu 31 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania Spółki za podatnika VAT oraz czynności wykonywanych przez Spółkę w ramach struktury cash poolingu za świadczenie usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 lipca 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania Spółki za podatnika VAT oraz czynności wykonywanych przez Spółkę w ramach struktury cash poolingu za świadczenie usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zamierza zawrzeć z bankiem mającym siedzibę na terytorium RP (zwanego dalej bankiem) umowę na świadczenie usług, polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową poprzez codzienne administrowanie środkami pieniężnymi i kredytami oraz umożliwieniu korzystania przez poszczególnych uczestników struktury ze wspólnej płynności finansowej (zwanej dalej usługą cash poolingu lub strukturą cash poolingu). Z usługi cash poolingu korzystają także podmioty powiązane kapitałowo ze Spółką, mające siedzibę na terytorium RP (zwani dalej podmiotami powiązanymi). W ramach usługi cash poolingu bank zawrze ze Spółką i zawarł z podmiotami powiązanymi (zwanymi dalej łącznie uczestnikami) umowę prowadzenia rachunków w strukturze cash poolingu (zwaną dalej umową), której zasadniczym celem jest zapewnienie efektywnego zarządzania środkami pieniężnymi i poprawa płynności finansowej uczestników. Struktura cash poolingu oparta jest o mechanizm prawny, zdefiniowany w prawie cywilnym jako subrogacja, czyli wstąpienie w prawa zaspokojonego wierzyciela poprzez spłacenie cudzego długu (art. 518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right