Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.09.2015, sygn. ITPB3/4511-72/15/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4511-72/15/AD

Podatek dochodowy od osób fizycznych - Źródła przychodów (Rozdz. 2 art. 14) Teza: skutki podatkowe otrzymania pieniężnych i niepieniężnych składników majątku w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia spółki z o.o.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2015 r. (data wpływu 13 maja 2015 r.), uzupełnionym pismami w dniach 8 lipca 2015 r., 13 lipca 2015 r. oraz 18 sierpnia 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania pieniężnych i niepieniężnych składników majątku w wyniku likwidacji spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania pieniężnych i niepieniężnych składników majątku w wyniku likwidacji spółki jawnej. Wniosek uzupełniony został pismami w dniach 8 lipca 2015 r., 13 lipca 2015 r. oraz 18 sierpnia 2015 r.

Ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest obecnie jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - posiada bowiem całość udziałów w niej oraz jest prezesem jednoosobowego zarządu. Głównym przedmiotem działalności jest produkcja roślinna, zwierzęca, turystyka i gastronomia oraz transport. Spółka posiada trwałe składniki majątku, w tym nieruchomości w postaci gruntów, w tym częściowo zabudowanych. Prowadzi księgi rachunkowe i sporządza corocznie sprawozdania finansowe, aczkolwiek od około roku w zasadzie nie dokonuje żadnych czynności podlegających opodatkowaniu, nie znajduje się w likwidacji, upadłości, ani nie rozpoczęła podziału majątku. Planowane jest przystąpienie nowej osoby do grona wspólników, a następnie - z uwagi na rozmiar działalności przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną na zasadach określonych w art. 551 Kodeksu spółek handlowych. Zakładana jest przy tym kontynuacja w sferze personalnej, tzn. wspólnicy spółki przekształconej, składając oświadczenia, staną się wspólnikami spółki przekształconej. Nadto spółka jawna prowadziła będzie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w takim samym przedmiocie, co obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przychody opodatkowane będą bądź na zasadach ogólnych, bądź podatkiem liniowym. Spółka uzyskała interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 września 2014 r. ITPB4/423-77/14/AM, w której jej stanowisko w przedmiocie tego, że takie przekształcenie nie powoduje powstania w spółce kapitałowej przychodu podlegającego opodatkowaniu zostało uznano za prawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00