Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2015, sygn. ITPP2/4512-362/15/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-362/15/EB
Zwolnienie od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2015 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Świadczy Pan m.in. usługi szkoleniowe. Są one świadczone na rzecz innych podmiotów, które organizują szkolenia. Świadczenie usług szkoleniowych odbywa się w ramach zawartych umów o stałej współpracy, a także na podstawie jednorazowych umów zlecenia. Świadczy Pan usługi szkoleniowe w zakresie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. W ramach świadczonych usług występuje Pan jako tzw. trener lub osoba szkoląca na rzecz innego podmiotu. Faktury, rachunki z tytułu świadczenia tego typu usług wystawia Pan na rzecz podmiotu, z którym została zawarta umowa na przeprowadzenie określonego szkolenia. Podmioty zlecające wykonanie usługi szkoleniowej realizują projekty współfinansowane ze środków publicznych lub w ramach projektów finansowanych tylko ze środków unijnych. Wysokość finansowania ze środków publicznych, a konkretnie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego (2007-2013) wynosi 80% dla projektów współfinansowanych, a 100% dla projektów finansowanych. Nie jest Pan jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i wychowania. Nie posiada statusu uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub jednostki badawczo-rozwojowej świadczącej usługi w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. Posiada Pan uprawnienia rzeczoznawcy i jest jednocześnie specjalistą z danej dziedziny. W opisanym stanie faktycznym prowadzi Pan szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej w przedsiębiorstwach. Od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawodawca zmienił zakres zwolnień do ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26. Jednakże w samej ustawie brak jest definicji kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego. Definicję taką znaleźć można w art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) NR 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 str. 1 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej mieszczą się w zakresie usług kształcenia zawodowego zgodnie z definicją zawartą w ww. art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) NR 282/2011.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right