Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2015, sygn. ITPB1/4511-523/15/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-523/15/WM
Czy koszty obsługi kredytu restrukturyzacyjnego mogą być kosztem uzyskania przychodu w obecnie prowadzonej działalności gospodarczej w II spółce cywilnej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2015 r. (data wpływu 1 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów obsługi kredytu restrukturyzacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów obsługi kredytu restrukturyzacyjnego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jako wspólnik spółki cywilnej (spółka I), wraz z drugim wspólnikiem w roku 2008 zaciągnęli kredyt Na wzrost konkurencyjności firmy. W 2011 r. Wnioskodawca wystąpił z tej spółki, jednakże pozostał do spłacenia kredyt we frankach szwajcarskich, w pełni wyczerpany przez byłego wspólnika. W 2011 r. Wnioskodawca utworzył wraz z synem nową spółkę cywilną (spółka II) i jako wspólnik tej nowoutworzonej spółki zaciągnął kredyt restrukturyzacyjny, którego celem jest spłata zobowiązań wynikających z kredytu zaciągniętego w okresie prowadzenia działalności gospodarczej w poprzedniej spółce cywilnej. Wnioskodawca został zmuszony do przejęcia spłaty tego kredytu poprzez umowę kredytu restrukturyzacyjnego, zawartego przez Wnioskodawcę, jako wspólnika nowej spółki cywilnej. Konieczność przejęcia spłaty zaciągniętego kredytu w walucie szwajcarskiej przez spółkę II, spowodowana była brakiem spłat przez byłego wspólnika. Były wspólnik, swoim szkodliwym działaniem wyprowadził ze spółki cywilnej I wszystkie środki pieniężne, zostawiając konieczność spłaty długu z tytułu zaciągniętego kredytu przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki I.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right