Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2015, sygn. ITPP1/4512-192/15/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-192/15/KM

Uznanie zapłaty wekslem własnym za uregulowanie należności w myśl przepisów ustawy o VAT oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2015 r. (data wpływu 19 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zapłaty wekslem własnym za uregulowanie należności w myśl przepisów ustawy o VAT oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zapłaty wekslem własnym za uregulowanie należności w myśl przepisów ustawy o VAT oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jednym z udziałowców Wnioskodawcy jest E. Sp. z o.o., która posiada 100% udziałów i świadczy na rzecz Wnioskodawcy usługi druku. Usługi te, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej u.p.t.u., są opodatkowywane przez usługodawcę, fakt ich wykonania dokumentowany jest przez Spółkę E. fakturami, na których widnieje podatek VAT. Zgodnie z ustaleniami zawartymi pomiędzy Spółkami, płatność za te usługi następuje w formie przelewów. Podatek widniejący na fakturach wystawionych przez Spółkę E. stanowi podatek naliczony u Wnioskodawcy. Jest on uwzględniany w deklaracjach VAT-7 składanych przez Wnioskodawcę po stronie podatku naliczonego. Spółki zamierzają wprowadzić zmianę w zasadach regulowania należności z tytułu świadczonych przez Spółkę E. usług. Zamierzają dopuścić, jako metodę regulowania należności przy użyciu weksla własnego. Zgodnie z projektowanymi zmianami w systemie rozliczeń Wnioskodawca regulowałby swoje zobowiązania na rzecz Spółki E., wystawiając weksle własne. Podstawą ich wystawienia w każdym przypadku będzie umowa, z której będzie wynikało, że dłużnik zaciąga zobowiązanie wekslowe w miejsce (w celu umorzenia) dotychczasowego zobowiązania handlowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00