Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2015, sygn. ITPP2/4512-720/15/AGW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-720/15/AGW

Nieuznanie za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży niezabudowanych działek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2015 r. (data wpływu 16 lipca 2015 r.), uzupełnionym dnia 29 września 2015 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży niezabudowanych działek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 września 2015 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży niezabudowanych działek.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Od roku 1992 prowadzi Pani z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 9,83 ha. Dnia 30 listopada 2011 r. umową dożywocia otrzymała Pani gospodarstwo rolne od braci Pani ojca o łącznej powierzchni 13,69 ha w celu powiększenia posiadanego gospodarstwa rolnego. Prowadziła tam Pani wraz z mężem uprawę kukurydzy i zbóż. Ze względu na słabą klasę ziemi produkcja nie przynosiła dochodów. W roku 2014 część gruntów trudnych do uprawy o powierzchni 4,25 ha postanowiła Pani z mężem podzielić na działki. W wyniku podziału powstało 31 działek, została wydzielona droga dojazdowa do nich. Działki te w momencie sprzedaży nadal mają charakter rolny, dla tego terenu nie został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie zaś z zapisem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nieruchomość stanowi teren przeznaczony na cele rolnicze. Przed sprzedażą działki nie zostały uzbrojone w media, teren jest niezabudowany. O sprzedaży działek poinformowała Pani wraz z mężem swoich znajomych oraz umieszczono ogłoszenia w Internecie. W roku 2014 dokonała Pani wraz z mężem sprzedaży czterech działek, w roku bieżącym, do chwili złożenia przedmiotowego wniosku, sprzedała Pani wraz mężem dwie działki. Środki uzyskane ze sprzedaży działek przeznaczyła Pani wraz z mężem na remont własnego domu. Nie jest Pani i nigdy nie była podatnikiem podatku VAT. Przedmiotowe działki, zarówno te już sprzedane, jak i te, które czekają na nabywcę, nie były i nie są przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych czynności o podobnym charakterze. Przed podziałem działek występowała Pani z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na niepodzieloną jeszcze działkę. Nie występowała Pani z wnioskiem o warunki zabudowy dla poszczególnych podzielonych działek. Zobowiązała się Pani doprowadzić na własny koszt nitkę wody w ulicy, tak żeby każdy nabywca działki miał możliwość na własną rękę uzbroić swój teren w wodę z wodociągu. Bez takiego zobowiązania z Pani strony na przeciągnięcie wody w ulicy na Pani koszt nie otrzymałaby Pani zgody na podział gruntu na działki. Żadne inne czynności, mające na celu przygotowanie przedmiotowego gruntu do sprzedaży i podwyższające wartość działek, nie były prowadzone i nie zamierza Pani prowadzić w przyszłości tego rodzaju czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00