Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2015, sygn. ITPP2/4512-38/15/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-38/15/EB

Zwolnienie od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2015 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń dla rzeczoznawców majątkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń dla rzeczoznawców majątkowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Stowarzyszenie zrzesza rzeczoznawców majątkowych. Celem jego jest działalność naukowa, naukowo-techniczna oraz oświatowa w zakresie gospodarki nieruchomościami oraz gospodarki przestrzennej, a także dążenie do profesjonalizacji obsługi rynku nieruchomości, wyrażanie oczekiwań, interesów i osiągnięć środowiska rzeczoznawców majątkowych, występowanie na rzecz jego potrzeb wobec organów władz państwowych i samorządowych oraz organizacji gospodarczych i społecznych, a także krzewienie solidarności zawodowej (§ 11 Statutu). Wymienione cele Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez organizowanie kursów, szkoleń, konferencji, seminariów i warsztatów oraz organizowanie i koordynowanie praktyk zawodowych (§ 12 Statutu). Wnioskodawca zamierza organizować systematycznie odpłatne szkolenia, kursy, seminaria i warsztaty, a także konferencje, skierowane przede wszystkim do rzeczoznawców majątkowych. Planowane przez Stowarzyszenie ww. formy doskonalenia zawodowego będą miały charakter stacjonarny i będą prowadzone jako jednodniowe, dwudniowe lub kilkudniowe. Po zakończeniu każdej z planowanych form doskonalenia zawodowego Wnioskodawca będzie wystawiał zaświadczenia, potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu, zawierające nazwisko i imię uczestnika szkolenia, numer uprawnień zawodowych, temat doskonalenia zawodowego oraz liczbę godzin wykładowych. Dnia 8 kwietnia 2014 r. Rada Krajowa ..........(której członkiem jest Stowarzyszenie) podjęła uchwałę nr ../../..... zatwierdzającą Wytyczne prowadzenia przez stowarzyszenia regionalne członków ..... szkoleń, realizujących ustawowy obowiązek doskonalenia kwalifikacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych, oraz prowadzenia ich rejestru. Jest to dokument o charakterze wewnętrznym, opisujący zalecane stowarzyszeniom będącym członkami Federacji, zasady organizowania szkoleń zawodowych. Stowarzyszenie będzie stosowało się do ww. wytycznych, przy czym zalecane przez Federację zasady organizowania szkoleń przez stowarzyszenia regionalne nie ma charakteru obowiązkowego. Zgodnie z art. 175 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. z 2014 r. Dz. U. poz. 518, z późn. zm, dalej: UGN) rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych. Tym samym oferta kursów, szkoleń, konferencji, seminariów i warsztatów, które zamierza zorganizować Stowarzyszenie, wpisuje się w realizację ustawowego obowiązku doskonalenia zawodowego rzeczoznawców majątkowych. Stowarzyszenie nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, ani podmiotem, który uzyskał akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Odpłatne szkolenia, które zamierza organizować, nie będą finansowane ze środków publicznych. Stowarzyszenie nie jest też samorządem zawodowym w rozumieniu art. 17 ust. 1 Konstytucji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00