Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2015, sygn. ITPB1/4511-729/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-729/15/MR
Czy jako podatnik podatku dochodowego, będąc wspólnikiem (komandytariuszem) Spółki komandytowej Wnioskodawca może ująć jako koszt w księgach podatkowych Spółki komandytowej wydatki na sporządzenie aktu notarialnego i związane z nim opłaty (wynagrodzenie notariusza, opłata sądowa, podatek PCC, wypisy aktu) oraz zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z art. 8 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku Spółki komandytowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2015 r. (data wpływu 24 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej. Umowa spółki komandytowej została zawarta w dniu 6 lutego 2014 r. Rejestracja Spółki w KRS nastąpiła 13 lutego 2014 r. Jako jeden ze wspólników, Wnioskodawca zamierza aportować do Spółki zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa Do tej pory prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jego działalność jest w pełnym zakresie tym podatkiem opodatkowana. W zamian za wniesiony aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmie w tej Spółce nowe udziały. Z chwilą tą przejdą na Spółkę wszelkie ciężary i ryzyko związane z przejmowanymi składnikami majątkowymi. Spółka komandytowa od dnia przekazania w formie aportu zorganizowanej części prowadzonego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55.1 ustawy Kodeks cywilny, kontynuuje w pełnym zakresie dotychczas prowadzoną przez Wnioskodawcę indywidualnie działalność gospodarczą. Od dnia wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki w dalszym ciągu będzie prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right