Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2015, sygn. ITPP1/4512-652/15/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-652/15/DM
Czy dokonanie przez nabywce wplaty srodkow pienieznych na tzw. rachunek powierniczy powoduje powstanie obowiazku podatkowego w VAT?
Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz ? 4 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z pozn. zm.) w zw. z ? 9 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2015 r. (data wplywu 24 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie momentu powstania obowiazku podatkowego z tytulu wplat dokonywanych na rachunek powierniczy ? jest prawidlowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 czerwca 2015 r. zostal zlozony wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie momentu powstania obowiazku podatkowego z tytulu wplat dokonywanych na rachunek powierniczy.
W zlozonym wniosku przedstawiono nastepujacy stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spolka deweloperska, ktora realizuje inwestycje polegajace na budowaniu budynkow wielorodzinnych oraz lokali mieszkalnych. W zwiazku z realizacja przedsiewziecia, Spolka zawiera umowy deweloperskie z przyszlymi wlascicielami budowanych mieszkan. Zgodnie z umowa przyszli nabywcy wplacaja kolejne transze za mieszkania na specjalne indywidualne rachunki, tzw. rachunki powiernicze, utworzone zgodnie z ustawa z dnia 16 wrzesnia 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej: ustawa deweloperska). Posiadaczem rachunku powierniczego jest Spolka, ale zgodnie z ustawa deweloperska jest ona pozbawiona prawa do dyspozycji pieniedzmi jakie na nie wplywaja. Pieniadze z rachunku powierniczego Bank wyplaca Spolce po spelnieniu odpowiednich warunkow (m.in. wykonanie okreslonego etapu prac budowlanych) i dopiero od tego momentu Spolka moze rozporzadzac srodkami pienieznymi wplaconymi przez klientow.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right