Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2015, sygn. ITPB3/4510-55/15/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-55/15/KK
Kwalifikacja do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu opłat sądowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2015 r. (data wpływu 10 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu opłat sądowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu opłat sądowych.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym w zakresie podatku od towarów i usług do składania deklaracji miesięcznych. Rokiem podatkowym dla strony w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest okres 12 miesięcy od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku kalendarzowego następnego. Aktualnie jest to okres od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 31 marca 2015 r. Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych strona opłaca miesięcznie. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie usług budowlanych, w tym tynków w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych na zlecenie. Wnioskodawca z powodu ogłoszenia upadłości kontrahentów lub też z powodu umorzenia szeregu postępowań egzekucyjnych prowadzonych na podstawie tytułów wykonawczych przez komorników sądowych dotyczących egzekucji długów od kontrahentów za wykonane usługi budowlane, z uwagi na fakt nieposiadania przez dłużników (byłych kontrahentów strony występujących w roli zleceniodawców) jakiegokolwiek majątku, lub też z powodu bezskuteczności egzekucji sądowej, występuje od roku 2014 do sądów powszechnych na podstawie art. 6471 Kodeksu cywilnego przeciwko Inwestorom (właścicielom nieruchomości na których wybudowano budynki oraz budowle, w których były wykonywane przez stronę roboty budowlane), którzy nie byli dla Spółki zleceniodawcami, aby w ramach odpowiedzialności solidarnej, dla strony jako podwykonawcy, zostało zasądzenie od Inwestora należne dla podatnika wynagrodzenie za wykonane roboty budowlane w ramach umowy podpisanej ze Zleceniodawcą, który przyjął wykonanie robót budowlanych od Inwestora. Dochodzone przez Spółki należności zostały przed wszczęciem postępowania w trybie art. 6471 Kodeksu cywilnego udokumentowane fakturami, zaewidencjonowane w księdze rachunkowej oraz zaliczone w poprzednich latach podatkowych do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z wszczęciem przed sądami powszechnymi szeregu postępowań o zapłatę wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane przez Inwestorów w ramach odpowiedzialności solidarnej wynikającej z art. 6471 Kodeksu cywilnego, strona ponosi wydatki z tytułu opłat sądowych oraz wydatki z tytułu kosztów pomocy prawnej radców prawnych, którym wnioskodawca zlecił sporządzenie pozwów oraz wydatki z tytułu należnego wynagrodzenia radcom prawnym reprezentującym Spółkę przed sądami powszechnymi w opisanych powyżej sprawach o zapłatę. Strona przewiduje, że w przedmiotowych sprawach będzie też ponosić koszty z tytułu opinii biegłych sądowych oraz koszty związane z przeprowadzeniem dowodów np. z zeznań świadków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right