Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2015, sygn. ITPP1/443-1589/14/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1589/14/BS
Stawka podatku dla wykonania instalacji ogrzewania budynku mieszkalnego z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2014 r. (data wpływu 18 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wykonania instalacji ogrzewania budynku mieszkalnego z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wykonania instalacji ogrzewania budynku mieszkalnego z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonuje usługi w ramach budowy jednorodzinnego domu o powierzchni użytkowej mniejszej niż 300 m2, czyli zaliczanych się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 2 oraz ust. 12a-12b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Budynek rodzinny zalicza się do grupy PKOB 11. Część zewnętrzna i wewnętrzna instalacji jest połączona ze sobą nierozerwalnie w sensie materialnym i technologicznym. Instalacja zewnętrzna stanowi zgodnie z zasadą działania pompy ciepła niezbędny element technologiczny dla użytkownika obiektu mieszkalnego. Żaden z elementów tej instalacji nie może funkcjonować niezależnie. Każdy z elementów instalacji (zarówno w obrębie budynku, jak i znajdujący się poza bryłą budynku) jest niezbędny do funkcjonowania instalacji. Poza bryłą budynku znajduje się dolne źródło pompy ciepła. W tym przypadku dwa odwierty pionowe. Ze względu na zastosowaną technologię odzysku ciepła (przy pomocy pompy ciepła) należy przenieść ciepło z gruntu do wnętrza budynku. I w tym celu została wykonana instalacja tzw. dolnego źródła pompy ciepła. Bez tej instalacji pompa ciepła nie jest w stanie funkcjonować. Część zewnętrzna i wewnętrzna instalacji są połączone ze sobą nierozerwalnie w sensie materialnym, jak i technologicznym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right