Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2015, sygn. ITPP3/4513-1/15/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4513-1/15/JK

Straty energii elektrycznej powstające w infrastrukturze energetycznej Spółki, w związku z przesyłaniem energii do poszczególnych punktów odbioru &− w tym zarówno dla zasilania podmiotów zewnętrznych jak i obiektów własnych &− są wyłączone z opodatkowania akcyzą.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2015 r. (data wpływu 15 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania strat energii elektrycznej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania strat energii elektrycznej.

We wniosku przedstawiono stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest przerób ropy naftowej, produkcja i obrót produktami naftowymi. Zakres prowadzonej działalności obejmuje jednak również wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. Na rzecz Spółki wydane zostały przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki decyzje przyznające koncesje na wytwarzanie, obrót oraz dystrybucję energii elektrycznej. Większość nabywanej energii elektrycznej Spółka zużywa na potrzeby własne w ramach prowadzonych na terenie jej zakładu procesów produkcyjnych. Ze względu na rozmiar zakładu oraz charakter prowadzonych w nim procesów produkcyjnych, Spółka posiada również rozbudowaną infrastrukturę energetyczną obejmującą szereg instalacji w tym m.in. punkty odbioru energii od zewnętrznego operatora sieci dystrybucyjnej, rozdzielnie wewnętrzne oraz sieci energetyczne, którymi energia elektryczna jest dostarczana zarówno do odbiorników Spółki jak i do odbiorców zewnętrznych. Z technicznego punktu widzenia, ta sama infrastruktura energetyczna, która jest wykorzystywana przez Spółkę do świadczenia usług dystrybucyjnych służy również do zasilania obiektów własnych Spółki. W związku ze świadczeniem usług dystrybucji oraz obrotem energią elektryczną, Spółka na kolejne okresy prowadzenia działalności zwraca się do Prezesa URE o zatwierdzanie taryf dla dystrybucji energii elektrycznej. W ramach postępowań o zatwierdzenie taryfy dla energii elektrycznej na poszczególne okresy, Spółka przedkłada do weryfikacji Prezesa URE szereg informacji, dokumentów oraz kalkulacji. Wśród informacji weryfikowanych w ramach postępowania taryfowego znajdują się również dane dotyczące strat sieciowych powstające na poszczególnych napięciach wykorzystywanej przez Spółkę infrastruktury energetycznej (tzw. wskaźniki strat sieciowych). Ostateczne zatwierdzenie taryfy dla dystrybucji energii elektrycznej, w formie decyzji Prezesa URE, stanowi również potwierdzenie prawidłowości przedstawionych przez Spółkę danych o stratach sieciowych powstających w jej sieciach energetycznych. Przykładowo, decyzja zatwierdzająca taryfę dla energii elektrycznej na 2013 r. stanowi potwierdzenie, iż za 2012 rok:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00