Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2015, sygn. ITPB1/415-1209/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1209/14/MR
Czy słusznie przychody ze sprzedaży części, która nie weszła w skład budowanego środka trwałego zakwalifikowano jako pozostałe przychody z działalności gospodarczej a wydatki związane z jej zakupem jako pozostałe wydatki związane z działalnością gospodarczą, traktując je jako koszty działalności poniesione w czerwcu b. r.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2014 r. (data wpływu 11 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia części konstrukcji budowanego środka trwałego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia części konstrukcji budowanego środka trwałego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, z podatku dochodowego rozlicza się na zasadach ogólnych prowadząc Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów. W prowadzonej działalności uzyskuje dochody głównie ze sprzedaży pasz i innych artykułów rolniczych. Planuje rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą m.in. o udostępnienie klientom usług polegających na myciu pojazdów w samoobsługowej myjni samochodowej. W tym celu rozpoczął inwestycję polegającą na wybudowaniu na własnym gruncie obiektu będącego samoobsługową myjnią samochodową. Budowa nadal trwa i środek trwały nie został jeszcze oddany do użytku. Na potrzeby budowanego środka trwałego dnia 16 czerwca 2014 r. zakupiono używaną myjnię samochodową samoobsługową o wartości netto 48.780 zł 49 gr. Myjnia ta stanowić miała tylko część konstrukcji budowanego środka trwałego, sama jako całość nie jest kompletna i zdatna do użytku. Wydatku związanego z zakupem części konstrukcji w czerwcu br. nie wliczono w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ miał on składać się na część wartości początkowej budowanego środka trwałego. W październiku br. znaleziono lepszą myjnię samochodową - stanowiącą część konstrukcji budowanego środka trwałego. W związku z tym, ze nowa część lepiej będzie spełniać swoją funkcję (jest nieużywana i bardziej nowoczesna), podjęto decyzję o zakupie nowej myjni, która wejdzie w skład budowanego środka trwałego, a jednocześnie postanowiono, że zakupiona 16 czerwca 2014 r. myjnia nie stanie się częścią budowanego środka trwałego. Po zakupie nowej części 10 października 2014 r. podjęto decyzję o sprzedaży części zakupionej w czerwcu br., która nie stanie się częścią środka trwałego, za kwotę równą wartości zakupu, tj. netto 48.780 zł 49 gr. Sprzedaż potraktowano jak pozostałe przychody z działalności gospodarczej i dokonano zapisu w książce przychodów i rozchodów. Jednocześnie ustalono po konsultacjach z konsultantami krajowej informacji podatkowej, że należy zmienić kwalifikację wydatku na zakup sprzedanej myjni.