Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2015, sygn. ITPB2/4515-24/15/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4515-24/15/DSZ

Moment powstania obowiązku podatkowego przy zawarciu umowy darowizny.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2015 r. (data wpływu 25 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest synem Bożeny W. i pasierbem Andrzeja W. W dniu 18 stycznia 2013 r. umową darowizny w formie aktu notarialnego sporządzoną przez notariusza Bożena i Andrzej W. przenieśli na Wnioskodawcę własność nieruchomości - działki numer 35/3 o powierzchni 1,20 ha. Darowana nieruchomość stanowiła część nieruchomości o powierzchni 7,6519 ha, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, której współwłaścicielami na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej są Bożena i Andrzej W. Dla ww. darowanej nieruchomości - działki numer 35/3 o powierzchni 1,20 ha, stanowiącej obecnie własność Wnioskodawcy, Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Na podstawie ww. umowy darowizny w formie aktu notarialnego z dnia 18 stycznia 2013 r., z dniem wydania Wnioskodawcy przedmiotowej nieruchomości przeszły na niego wszelkie korzyści i ciężary związane z tą nieruchomością, powstałe po dniu wydania nieruchomości. Wydanie nieruchomości nastąpiło w dniu 18 stycznia 2013 r. Powyższa umowa darowizny nie obejmowała wierzytelności przysługujących Bożenie i Andrzejowi W. względem osób trzecich wynikających z prawa własności darowanej nieruchomości, które powstały i przysługiwały im do dnia wydania nieruchomości. Tymi wierzytelnościami są m.in. roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe, do którego należy posadowiony na nieruchomości gazociąg. Na podstawie umowy darowizny z dnia 28 listopada 2014 r. zawartej pomiędzy Bożeną i Andrzejem W. jako darczyńcami a Wnioskodawcą jako obdarowanym, Bożena i Andrzej W. darowali Wnioskodawcy wszystkie przysługujące im wierzytelności względem osób trzecich wynikające z prawa własności ww. darowanej nieruchomości, które powstały i przysługiwały im do dnia wydania nieruchomości Wnioskodawcy, w tym wierzytelności (roszczenia) wynikające z posadowienia na nieruchomości urządzeń przesyłowych. W umowie darowizny znajduje się postanowienie, iż powyższa umowa darowizny przenosi na Wnioskodawcę ww. wierzytelności. Wnioskodawca darowiznę przyjął. Umowa darowizny z dnia 28 listopada 2014 r. została zawarta w zwykłej formie pisemnej - ani Andrzej W., ani Bożena W. nie złożyli swych oświadczeń w formie aktu notarialnego. Na podstawie tej umowy darowizny doszło do przelania wierzytelności na rzecz Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00