Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2015, sygn. ITPP1/443-1536/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1536/14/MN
Czy środki zgromadzone na rachunku powierniczym podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie ich wpływu na rachunek powierniczy, czy w momencie wypłaty z tego rachunku na rachunek bieżący Spółki (powiernika), przy założeniu, że środki z rachunku powierniczego zostaną przekazane na rachunek bieżący Spółki przed podpisaniem umowy przenoszącej własność nieruchomości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2014 r. (data wpływu 8 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat zaliczek na rachunek powierniczy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2014 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat zaliczek na rachunek powierniczy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego jedno, wielorodzinnego i usługowego oraz sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych we wzniesionych budynkach. Spółka związana jest regulacjami ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. Nr 232, poz. 1377, dalej: ustawa deweloperska). W związku z rozpoczęciem sprzedaży mieszkań przy zastosowaniu mieszkaniowych rachunków powierniczych (zwanych dalej MRP), tj. wg rozwiązania narzuconego przez ustawę deweloperską, Spółka zamierza zawrzeć umowę rachunku powierniczego z bankiem. Zgodnie z umową takiego rachunku Spółka jest posiadaczem rachunku (powiernikiem), a właścicielem środków zgromadzonych na rachunku jest osoba trzecia (powierzający nabywca), która dokonuje wpłat na rachunek. Powiernik i kontrahent nie posiadają uprawnień do dysponowania środkami zgromadzonymi na MRP, w tym w szczególności składania dyspozycji wypłaty tych środków, za wyjątkiem sytuacji wskazanych wyraźnie w umowie. Środki zdeponowane na rachunku są wypłacane powiernikowi w kilku transzach. Ponadto w celu uzyskania wypłaty z rachunku powierniczego powiernik musi przedstawić bankowi umowy deweloperskie w formie aktów notarialnych wraz z kwotami, jakie mają być wypłacone, przy czym nie zawsze wszystkie zgromadzone na rachunku klienta środki będą podlegały wypłacie. Wypłaty zgodnie z umową będą dokonywane w terminach wyszczególnionych w harmonogramie przedsięwzięcia deweloperskiego będącego załącznikiem do umowy o ile zostaną spełnione pozostałe warunki określone w umowie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right