Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2015, sygn. ITPB1/415-1182/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1182/14/AK
Aplikacja radcowska.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2014 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W latach 2007-2011 jako aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych Wnioskodawczyni odbyła aplikację radcowską. W roku 2011 r. zakończyła aplikację i w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu zawodowego uzyskała uprawnienia radcy prawnego. Aby móc zostać wpisanym na listę aplikantów radcowskich zobowiązana była do przystąpienia do konkursu na aplikację radowską połączonego z obowiązkiem uiszczenia z tego tytułu stosownej opłaty, a w związku z uzyskaniem pozytywnego wyniku konkursu również do uiszczenia opłaty tytułem wpisu na listę aplikantów radcowskich. Natomiast w czasie trwania aplikacji niezbędnej do uzyskania przez Wnioskodawczynię uprawnień zawodowych zobowiązana była do uiszczenia opłat rocznych za aplikację oraz składek członkowskich, a nadto wydatków związanych z opłaceniem kosztów egzaminu radcowskiego oraz wpisu na listę radców prawnych. Podstawą obowiązku uiszczania opłat rocznych za aplikację oraz opłacania składek członkowskich na rzecz samorządu radcowskiego jest art. 32 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 r. wraz z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości opłaty rocznej za aplikację radcowską oraz art. 63 wyżej cytowanej ustawy. Płatność ww. składek i opłat jest obligatoryjna. Nieuiszczanie składek członkowskich zgodnie z art. 37 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 29 pkt 4a stanowi podstawę do skreślenia aplikanta z listy aplikantów. Analogiczny skutek następuje w przypadku nieuiszczania przez aplikanta opłat rocznych, co stanowi naruszenie oprócz postanowień ww. ustawy również regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej. Bez możliwości zakończenia trwania aplikacji radcowskiej wymagającej uiszczania ww. opłat Wnioskodawczyni nie uzyskałaby uprawnień radcowskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie kancelarii radcowskiej w ramach i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie kancelarii radcowskiej w ramach której Wnioskodawczyni świadczy usługi i uzyskuje przychód. Analogiczny charakter ma obowiązek uiszczania opłat za przystąpienie do konkursu na aplikację radcowską jak i egzaminu radcowskiego oraz opłaty za wpis na listę aplikantów radcowskich oraz radców prawnych. Bezpośrednio po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w formie indywidualnej praktyki radcowskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right