Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2015, sygn. ITPP2/443-1405/14/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1405/14/EB

Zwolnienie od podatku usług świadczonych dla pracowników urzędów administracji publicznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2014 r. (data wpływu 15 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie jest wykładowcą na uczelni wyższej. Ukończył Pan studia wyższe w zakresie prawa administracyjnego, a także geodezji i kartografii. Ponadto jest biegłym sądowym w dziedzinie geodezji i kartografii. Pana firma zajmuje się działalnością między innymi w branży geodezyjnej, a także geoinformatycznej. Planuje Pan rozszerzyć działalność o usługi szkoleniowe. Usługi te będą obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, a także ich celem będzie uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Nie jest Pan jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Osobami szkolonymi będą przede wszystkim osoby pracujące w organach administracji publicznej, tj. urzędnicy, a także wykonawcy prac geodezyjnych lub osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę w zakresie geodezji, kartografii i prawa administracyjnego. Szkolenia te kierowane będą do osób zajmujących się m.in. rozgraniczeniami i podziałami nieruchomości, planami zagospodarowania przestrzennego, postępowaniem administracyjnym w administracji, a także opłatami z tytułu podziału nieruchomości oraz wprowadzenia planu zagospodarowania przestrzennego (opłata adiacencka i planistyczna). W przypadku organów administracji publicznej środki na pokrycie kosztów usługi szkoleniowej będą pochodzić (jak Pan domniema) ze środków publicznych. W przypadku wykonawców prac najczęściej szkolenie pokrywane będzie ze środków własnych, niekoniecznie będących środkami publicznymi. W świetle art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się również od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00