Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2014, sygn. IPPB5/423-958/14-4/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-958/14-4/KS

Czy dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od środka trwałego (maszyny produkcyjnej), który zostanie udostępniony imieniu podmiotowi (niemieckiemu producentowi półproduktów) w celu wykorzystania go do produkcji półproduktów niezbędnych do świadczenia przez Spółkę usług produkcji, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2014 r. (data wpływu 3 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego udostępnionego kontrahentowi na zlecenie Zleceniodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych udostępnionych kontrahentowi na zlecenie Zleceniodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się produkcją produktów spożywczych na zlecenie spółek z grupy M. (głównie słodyczy, gum do żucia, jak również produktów kawowych). Część z procesów produkcji odbywa się na materiale powierzonym i zakłada dokonanie szeregu czynności prowadzących do otrzymania produktu finalnego. Przedmiotem niniejszego zapytania jest zdarzenie przyszłe odnoszące się do tej części przychodów podlegających opodatkowaniu, które wynikają ze sprzedaży usług produkcji na materiale powierzonym.

W tym drugim przypadku udostępnienie tego środka trwałego innemu podmiotowi zostanie dokonane dla zaspokojenia własnych potrzeb właściciela środka trwałego (Spółki) wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż dzięki jego udostępnieniu Spółka będzie świadczyć usługi produkcji z wykorzystaniem półproduktu o odpowiednich parametrach, natomiast cena uzyskana z tytułu świadczenia usług produkcji będzie uwzględniała przekazanie maszyny kontrahentowi (w przypadku braku przekazania maszyny cena sprzedaży usług byłaby niższa, co wpływałoby na zmniejszenie przychodów podlegających opodatkowaniu).W związku z tym środek trwały będzie wykorzystywany przez podatnika (Spółkę) dla celów prowadzonej działalności, pomimo że fizycznie będzie używany przez inny podmiot. W przypadku gdyby ten środek nie był wykorzystywany, doprowadziłoby to do braku półproduktu o odpowiednich właściwościach i zakłócenia procesu produkcyjnego Spółki, co w rezultacie mogłoby bezpośrednio doprowadzić do utraty źródła przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00