Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2014, sygn. IPPB3/423-860/14-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-860/14-2/GJ
wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży wierzytelności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2014 r. (data wpływu 22 sierpnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe
Sp. z o. o. (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką kapitałową podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wnioskodawca należy do grupy kapitałowej, której podstawowym przedmiotem działalności jest obrót detaliczny produktami leczniczymi.
W przeszłości Spółka nabyła od podmiotu trzeciego (dalej: Dotychczasowy Wierzyciel) wierzytelność wynikającą z umowy sprzedaży (dalej: Wierzytelność). Wierzytelność została nabyta (znalazła się w majątku Wnioskodawcy) w wyniku dokonania subrogacji w rozumieniu art. 518 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.; dalej jako: Kodeks cywilny lub KC). W szczególności, Spółka spełniła za inny podmiot (dalej: Dłużnik) na rzecz Dotychczasowego Wierzyciela świadczenie wynikające ze zobowiązania do zapłaty ceny z tytułu umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Dotychczasowym Wierzycielem a Dłużnikiem, a tym samym wstąpiła w prawa Dotychczasowego Wierzyciela. Spełnienie świadczenia przez Spółkę nastąpiło poprzez przekazanie udziałów w spółce kapitałowej (dalej: Spółka zależna), czyli poprzez zastosowanie instytucji datio in solutum w rozumieniu art. 453 KC. Wartość rynkowa udziałów Spółki zależnej przekazanych Dotychczasowemu Wierzycielowi odpowiadała wartości nominalnej Wierzytelności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right