Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2014, sygn. IPPP1/443-1208/14-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1208/14-2/MP
prawo do obniżenia podatku należnego w związku z otrzymaniem potwierdzenia odbioru faktur korygujących;
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2014 r. (data wpływu 16 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia warunku posiadania potwierdzenia otrzymania faktur korygujących oraz prawa do obniżenia podatku należnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia warunku posiadania potwierdzenia otrzymania faktur korygujących oraz prawa do obniżenia podatku należnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podmiotem z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który zamierza się zarejestrować w Polsce jako podatnik VAT czynny. W związku z planowanym prowadzeniem działalności polegającej m.in. na sprzedaży wysyłkowej towarów na odległość (na rzecz polskich odbiorców) Spółka planuje wystawiać faktury sprzedaży, w tym również faktury korygujące w formacie elektronicznym. W ramach elektronicznego obiegu faktur Wnioskodawca stosowałby rozwiązania zapewniające jego zdaniem autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność faktury (wymogi określone w przepisie art. 106m ustawy o VAT - kwestia ta nie jest przedmiotem niniejszego wniosku). Faktury, w tym faktury korygujące przesyłane byłyby odbiorcom w korespondencji elektronicznej e-mailem. Kontrahenci Spółki wyrażaliby wyraźną lub dorozumianą zgodę (np. poprzez uiszczenie kwoty za wystawioną fakturę lub zaakceptowanie regulaminu sprzedaży) na taki sposób fakturowania.