Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2014, sygn. IPPP2/443-761/14-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-761/14-2/BH

Ze względu na specyfikę prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności uzasadnione jest bieżące ustalanie wskaźnika proporcji szacunkowo według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, na podstawie którego Spółka będzie odliczać podatek z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych ze sprzedażą mieszaną. Po zakończeniu roku podatkowego Spółka ustali ostateczną proporcję i dokona korekty, na podstawie art. 91 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2014 r. (data wpływu 11 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 oraz 90 ustawy o VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 oraz 90 ustawy o VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący spółką kapitałową (zwany dalej Spółką), będący podatnikiem podatku od towarów i usług, zawiera z osobami fizycznymi (zwanymi dalej Klientami), w ramach swojej głównej działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski, umowy renty dożywotniej z tytułu przeniesienia na Spółkę prawa własności nieruchomości - przeniesienie własności mieszkania bądź przeniesienie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz umowy użytkowania nieruchomości. Przenoszenie własności nieruchomości dokonywane jest na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, w szczególności na podstawie przepisów art. 903-907, regulujących świadczenie pieniężne z tytułu umowy renty dożywotniej, gdzie Spółka zobowiązana będzie z tytułu nabycia własności nieruchomości do zapewnienia osobie fizycznej dożywotniej renty oraz dożywotniego użytkowania zbytej nieruchomości. Spółka dokonuje na rzecz osób fizycznych, które przeniosły na nią prawa do nieruchomości, comiesięcznych wypłat świadczeń pieniężnych w ustalonej wysokości (renta). Renta jest wypłacana dożywotnio.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00