Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2014, sygn. IPPB2/415-530/14-2/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-530/14-2/PW

W odniesieniu do opisanej sprzedaży mieszkania, co stanowić będzie dochód Wnioskodawcy, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 13 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości spłaty uiszczonej na rzecz pozostałych spadkobierców jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości spłaty uiszczonej na rzecz pozostałych spadkobierców.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną. W lipcu 2011 zmarła żona Wnioskodawcy, z którą przez cały okres trwania małżeństwa pozostawał w małżeńskiej wspólnocie majątkowej. W chwili śmierci żony w skład majątku wspólnego wchodził szereg składników majątkowych, zarówno nieruchomości, jak i ruchomości.

W czerwcu 2013 r. sporządzony został akt poświadczenia dziedziczenia, zgodnie z którym spadek nabywają - na podstawie dziedziczenia ustawowego - Wnioskodawca oraz dwie córki Wnioskodawcy - każdy z nich po 1/3 całości spadku. Następnie w lipcu 2013 r. podpisana została pomiędzy spadkobiercami w formie aktu notarialnego umowa o częściowy podział majątku wspólnego, dotycząca spadku. W jej wyniku czynności nieruchomości w całości, oraz część ruchomości przypadło Wnioskodawcy. Jednocześnie Wnioskodawca zobowiązany został do spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców kwot stanowiących różnicę pomiędzy wartością otrzymanych przez nich faktycznie składników masy spadkowej, a przysługującym im udziałem w spadku. Zgodnie z umową spłata miała nastąpić po sprzedaży jednej z nieruchomości przyznanych w umowie Wnioskodawcy. Sprzedaż ta nastąpiła w 2013 r. i w tym samym roku Wnioskodawca wykonał swoje zobowiązanie do spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców. Przedmiotem sprzedaży było mieszkanie, nabyte przez Wnioskodawcę jeszcze w trakcie trwania małżeństwa na zasadach wspólności majątkowej wspólnie z małżonką w roku 1999, a zatem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00