Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2014, sygn. IPPB5/423-359/14-2/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-359/14-2/RS

Czy w świetle obowiązujących przepisów, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Spółka będzie mogła na podstawie art. 15 ust. 4a ustawy o CIT zaliczyć wydatki ponoszone na prace rozwojowe produktu leczniczego do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, tj. w momencie ujęcia faktury w księgach rachunkowych Spółki jako zobowiązanie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na prace rozwojowe oraz momentu ich poniesienia:

  • w części dotyczącej wydatków, które zostaną sfinansowane ze środków o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prace rozwojowe.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej Spółka) jest spółką prawa handlowego. Spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.). Spółka nie jest postawiona w stan likwidacji ani nie została ogłoszona jej upadłość. Spółka zaliczkę na podatek dochodowy opłaca kwartalne. Spółka od kilku lat działa na rynku farmaceutycznym. W chwili obecnej Spółka zamierza przystąpić do realizacji projektu, którego celem jest opracowanie technologii otrzymywania innowacyjnego produktu leczniczego stosowanego w leczeniu stanów skurczowych mięśni gładkich narządów wewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości stosowania produktu przez dzieci i osoby mające problem z połykaniem. W ramach projektu, który będzie wiązał się z przeprowadzeniem licznych prac badawczych i rozwojowych, Spółka przeprowadziłaby pełen rozwój produktu leczniczego w dwóch formach: stałej i płynnej, począwszy od poszukiwania wytwórców substancji czynnej poprzez opracowanie składu jakościowego i ilościowego leku, wszelkie wymagane analizy i badania, przez wytworzenie leku w skali laboratoryjnej, wielkolaboratoryjnej, pilotowej aż po produkcyjną, do wytworzenia serii do badań dostępności biologicznej i przeprowadzenie tych badań. W dalszej kolejności wyniki prac badawczo-rozwojowych stanowiłyby podstawę przygotowania możliwie kompletnej i spójnej dokumentacji projektowej, która w łatwy sposób mogłaby być wykorzystana do przygotowania dokumentacji rejestracyjnej dołączanej do wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Zamiarem Spółki jest uzyskanie na realizację przedmiotowego projektu dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (dalej jako NCBIR) w ramach konkursu 1.4 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Urynkowienie projektu (wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych) w razie jego zakończenia pozytywnym wynikiem nastąpiłoby poprzez sprzedaż lub licencjonowanie wyników badań/prac w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy bez możliwości dalszej odsprzedaży. Ze względu na istotny element prac badawczych w projekcie Spółka nie może wykluczyć, że w toku jego realizacji nie otrzyma zakładanej formulacji produktu, która byłaby biorównoważna z produktem referencyjnym, co oznaczać będzie nieosiągnięcie zamierzonego celu projektu (urynkowienie projektu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00