Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2014, sygn. IPPP1/443-718/14-4/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-718/14-4/MPe
wniosek złożony o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2014 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 25 czerwca 2014 r.) złożonego do Izby Skarbowej w Warszawie (data wpływu 20 czerwca 2014 r.) - uzupełnionym w dniu 28 lipca 2014 r. pismem z dnia 25 lipca 2014 r. (data wpływu 30 lipca 2014 r.) na wezwanie Organu z dnia 17 lipca 2014 r. (doręczone 21 lipca 2014 r.) - o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 czerwca 2014 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej wpłynął ww. wniosek złożony do Izby Skarbowej w Warszawie (data wpływu 20 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej. Spółka jest podatnikiem podatku VAT, a Wnioskujący wybrał opodatkowanie dochodów z tej działalności według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W roku 2007 wraz z małżonką, wspólnie z bratem i jego małżonką Wnioskujący nabył działkę do majątku wspólnego z zamiarem wykorzystania jej w działalności gospodarczej spółki - budowę pawilonu produkcyjno-usługowego. W akcie notarialnym zostało zamieszczone oświadczenie, że udział w przedmiotowej nieruchomości Wnioskujący nabywa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże po wystąpieniu o warunki zabudowy Starosta, w roku 2008, wydał postanowienie odmawiające uzgodnienia warunków zabudowy, które zostało podtrzymane przez samorządowe kolegium odwoławcze. Podstawą odmowy wydania warunków zabudowy był rolniczy charakter gruntów. Zakup działki nie podlegał ustawie VAT, a z uwagi na wyżej przytoczone odmowy, sama działka nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - pozostając w majątku osobistym nabywców. Obecnie, na skutek zmian w planach przestrzennego zagospodarowania, działka ta straciła charakter rolniczy na rzecz zabudowy przemysłowo-usługowej. Jednakże okoliczność ta, z uwagi na obecne uwarunkowania działalności gospodarczej, nie wpłynęła na powrót do zamierzeń z roku 2007 dotyczących rozbudowy zakładu. W okresie władania działką nie czyniono żadnych nakładów inwestycyjnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right